Kadri Hasdemir Business Channel Türk Programında

1974 Alaşehir Manisa doğumluyum.

Üzüm şehri olan Alaşehir, Anadolu'nun en özel şehirlerinden biridir. İlk, orta ve lise eğitimimi Alaşehir’de tamamladım. Çocukluğum ve gençliğim üzüm bağlarının içerisinde, üzüm yetiştirmek ve üzüm toplamakla geçti.

Çocukluğumdan beri ilgi duyduğum şarabı, bağ bozumu dönemlerinde komşularımızın kendi şaraplarını üretmelerini seyretmekle şarap serüvenim başladı.

Eski ismi Phedelpia olan bu şehrin, M.Ö 189 Yılında Pergamon Kralı 2. Eumenes tarafından kurulmuş olan bu şehir Roma döneminden bu yana bağcılık ve şarap üretimiyle geçimini sağlamıştır. Kardeşliği sevenlerin şehri olarak bilinen bu şehir, 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından fethedildikten sonra bu şehir Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Bu kadim şehirde doğup büyüdüğümden dolayı bağcılık ve şarapçılık ile çocukluğumdan beri iç içeyim.

Yüksek öğrenimimi tamamladıktan sonra, sürekli hayalimde var olan şarap degüstasyon eğitimi tamamlamak ve şarap sektöründen çalışmak için 2001 yılında İstanbul’a yerleştim.

Kutman Şarapçılık bünyesinde, Türkiye de ilk defa gerçekleştirilen kişiye özel degüstasyon departmanında çalışmaya başladım. 16 yıldır kesintisiz bir şekilde Kutman Şarapları'nın piyasada bulunmaya özel mahzen şaraplarının kişiye özel degüstatörlüğünü gerçekleştirdim. 2007 yılının Ocak ayında kurmuş olduğum Ninkasi Wine Clup bünyesinde hem Kutman Şarapçılığın şarap degüstatörlüğünün yanında hem şarap severlere, hem de şarap üreticilerine bağcılık ve şarap üretiminde danışmanlıklar vermeye başladım.

Uluslararası birçok platformda şarap ile ilgili konferanslara akademik konuşmacı olarak katıldım ve katılmaktayım. Halen İstanbul’da şarap sever dostlara şarap tarihi, bağcılık, şarap üretimi ve şarap tadım teknikleri konularında eğitimler vermekteyim. Çok özel ve farkındalık yaratacak projelerle "Aşkın ve Tanrıların içkisi olan şarabı, şarap severlere anlatmaya keyifle devam ediyorum.

Saygılarımla;
Kadri HASDEMİR
Şarap Degüstatörü
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.